NASA zahájí výzkumy kultivace tkání a buněk ve vesmíru

1. dubna 2020  ·  Bc. Iveta Macková

Výzkumy zaměřené na kultivaci tkání, úbytek kostí a fágovou terapii (používá bakteriofágů k léčbě bakteriálních infekcí) budou spolu s dalšími vědeckými experimenty zahájeny v mezinárodní vesmírné stanici na kosmické lodi Northrop Grumman.

Výzkum bude realizován pomocí tkáňového a buněčného kultivačního zařízení Mobile SpaceLab, které umožňuje realizaci metod biologických experimentů v souvislosti s gravitací. Záměrem experimentálního výzkumu bude vliv mikrogravitace na fyziologii člověka a hledání minimalizace negativních účinků.

Členové kosmických posádek se potýkají s úbytkem kostní tkáně, který způsobuje nedostatek gravitace. Výzkum buněčných mechanismů spojených s úbytkem kostní hmoty pomáhá vědcům s porozuměním stejného problému spojeného s poruchami a nemocemi. Od výzkumu je očekávána identifikace možností preventivní péče a léčebných postupů pro pacienty trpící těmito onemocněními.

Další část výzkumu bude zaměřena na fágovou terapii jako alternativu k užívání tradičních antibiotik. Cílem výzkumu v oblasti vlivu mikrogravitace a kosmického záření na bakteriofágy a hostitele je hledání možností ochrany zdraví astronautů při budoucích misích.

Témata spojená se zdravím člověka ve vesmíru představují pouze část plánovaného výzkumného programu. Dalším tématem výzkumu v laboratořích na oběžné dráze je například oheň, jeho růst, detekce, monitorování a možnosti hašení, které pomohou eliminovat exploze a nebezpečí požáru.

Zdroj:
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/ng-13-research-highlights