Noc vědců 2018

5. října 2018  ·  Bc. Iveta Macková

Dnes v noci se uskuteční další ročník celorepublikové vědecko-popularizační akce Noc vědců s celorepublikovým tématem 100 let české státnosti.

V České republice se Noc vědců koná již po třinácté a každým rokem se rozšiřuje do dalších měst. Stejně jako v minulých letech i letos se otevřou brány českých vědeckých institucí, univerzit a mnohých dalších pracovišť, aby nechaly nahlédnout široké veřejnosti do své práce, působení a aktivit.

K jedinečnosti akci patří skutečnost, že má co nabídnout nejširší veřejnosti od těch nejmenších až po nejstarší zájemce. Pro všechny je připraveno poznávání a objevování fascinujícího světa vědy formou her, prohlídek i pokusů.

Historicky se Noc vědců datuje od roku 2005, kdy vznikla jako akce pro veřejnost z podnětu Evropské komise s posláním popularizovat vědu samotnou a její osobnosti. V daný den v roce se v bezpočtu míst v celé Evropě ve večerních a nočních hodinách otevírají brány univerzit, vědeckých a výzkumných pracovišť, science center a dalších míst, ve kterých zdarma probíhají komentované prohlídky, přednášky, experimenty i show.