Nový proces umožní vyrábět hliník o stejné pevnosti jako titan

29. listopadu 2018  ·  Jaroslav Polák

Tým National University of Science and Technology MISiS (Rusko) zřejmě odhalil způsob, jak zdvojnásobit pevnost kompozitů získaných prostřednictvím 3D tisku z hliníkového prášku. Získaný produkt by měl dosahovat kvality titanových slitin využívaných v současné době v leteckém průmyslu.

Titan je přibližně šestkrát pevnější než hliník, je však cca 1,7× těžší kvůli své vyšší hustotě, což znemožňuje jeho aplikace tam, kde je vyžadováno použití lehkých materiálů. Hliník je rovněž vhodnější pro technologii kovového 3D tisku díky své větší pružnosti (elasticitě).

Za účelem zesílení hliníku výzkumníci vyvinuli nový kompozit, který zachovává nižší hustotu hliníku, ale disponuje podstatně vyšší pevností. Podařilo se to díky novým prekurzorům 3D tisku založeným na nitridech a oxidech hliníku získaných hořením hliníkového prášku. Tyto částice jsou připojeny ke hliníkové matrici, což zdvojnásobuje pevnost výsledného kompozitu.

Během posledních dvou dekád bylo odlévání hliníku považováno za jediný cenově efektivní způsob výroby hliníkových produktů. Nicméně výzkumníci věří, že technologie 3D tisku může být z hlediska výroby kovových součástí ještě výhodnější. Aditivní technologie umožní 3D tiskárnám vytvářet náročnější formy a tvary za nižší cenu než je cena tradičních odlitků.

V současné době výzkumný tým prototypy nového materiálu testuje.

Zdroj: https://www.rdmag.com/article/2018/10/new-process-could-make-aluminum-strong-titanium