Odčitatelná
položka na výzkum
a vývoj
Snižte si daň díky Vašim projektům pomocí odčitatelné položky.
Nejste si jistí, zda lze využít odpočet u Vašeho projektu? Domluvte si s námi konzultaci zdarma a my Vám rádi poradíme.
Odčitatelná položka je jedním ze základních nástrojů používaných k financování podnikového výzkumu či vývoje v ČR.
Co lze zahrnout do výzkumu a vývoje?
Nejedná se pouze o vývoj v laboratoři, jak název může evokovat. Pokud se například chystáte přijít na trh s novým produktem,
nebo vylepšujete již stávající, probíhá výzkum a vývoj pravděpodobně i u Vás ve firmě. Typickými rysy těchto projektů jsou překonání nejistoty (technické, konstrukční...) a vytvoření, minimálně v rámci firmy, nového produktu.
Nejčastěji se s těmito projekty setkáváme v oblastech IT, strojírenství, potravinářství, elektro-techniky, metalurgie a dalších.
Jaké náklady můžete uplatnit?
V rámci výzkumu a vývoje lze uplatit celou řadu nákladů, které se mohou při různých projektech lišit.
Nejčastěji se jedná o náklady na:
- zaměstnance, kteří se podílí na VaV projektech,
- materiál pro výrobu prototypů a vzorků,
- režijní náklady (energie),
- odpisy na zařízení pořízených při realizaci VaV projektů,
- nákup služeb například od vysokých škol či výzkumných institucí.
Potřebujete poradit jak odčitatelnou položku zaúčtovat? Rádi Vám poradíme.
Kdo může využít odčitatelnou položku na výzkum a vývoj?
Odčitatelná položka je dostupná pro firmy všech velikostí na území celé České republiky. Limitem není ani oblast podnikání. Odpočet
je daný zákonem a lze ho uplatňovat po celou dobu výzkumu a vývoje na neomezeném množství projektů současně. Důležité je mít podané oznámení o záměru u správce daně.
Jak odpočet na výzkum a vývoj funguje?
Odčitatelná položka v České republice funguje na principu dvojího uplatnění. To znamená, že si náklady na výzkum a vývoj uplatníte hned dvakrát. Poprvé v nákladech a podruhé v daňovém odpočtu. Od základu daně si můžete odečíst náklady ve výši 100 %, horní hranice daňového odpočtu není zákonem stanovena.
V zájmu zajištění jednotného postupu při aplikaci uvedených ustanovení vydává Ministerstvo financí pokyn MF - 17.
Vstupní posouzení
Vstupní posouzení je prováděno formou odborně vedené diskuze. Na schůzce by měly být přítomny všechny odpovědné osoby podílející se na projektu. Během tohoto setkání s Vámi naši specialisté proberou Vaše projekty v technické rovině. Výsledkem vstupního posouzení je doporučení, zda má smysl ve Vaší společnosti daňové zvýhodnění výzkumu a vývoje uplatňovat.
Technická analýza
Na základě dat ze vstupního posouzení se Váš projekt dostane do rukou našich specialistů technické dokumentace. Ti provedou obsáhlou technickou analýzu projektu, v rámci které definitivně ověří jeho způsobilost pro daňový odpočet. Tento rozbor za Vás provedeme my, od Vás budeme potřebovat jen dodání podkladů.
Finanční analýza
Podobně jako technická analýza tak i finanční vychází z dat získaných během vstupního posouzení. V rámci této analýzy naši ekonomičtí pracovníci prověřují všechny náklady plánované pro projekt výzkumu a vývoje ( např. mzdy, náklady na materiál, daňové odpisy a jiné), Posuzována je především jejich relevantnost. Stejně jako u technické analýzy i tento rozbor bude probíhat výhradně
z naší strany. Od Vás budeme potřebovat opět pouze podklady a součinnost. Ušetříme Vám tím spoustu času.
Reálné vyčíslení
V této fázi nahradíme plánované výdaje těmi skutečnými. Náklady prověříme s Vaším účetním oddělením. Pro účely uplatnění odečitatelné položky provedeme rovněž analýzu evidence majetku pro všechny odpisové skupiny. Po doplnění projektu o skutečné náklady bude vypočtena reálná hodnota daňového zvýhodnění. Za toto vyčíslení přebíráme plnou zodpovědnost a případnou obhajobu před správcem daně provedeme za vás.
Plně ctíme zásadu mlčenlivosti. Všechny informace které nám poskytnete, použijeme pouze pro účely zpracování projektů.